Datum objave: 25. listopada 2023.
Kategorija: Naslovnica

DAN MOLA NA PMF-U

I ove se godine 23. listopada na Kemijskom odsjeku PMF-a obilježio Dan mola, mjerne jedinice koja sadrži 6,022 × 1023 jedinki.

Zainteresirani učenici 18. gimnazije u pratnji profesorice Peter Jelenčić bili su na predavanju „ Od Avogadrove hipoteze do Avogadrovog broja“.

Zašto je trebalo gotovo pola stoljeća da kemičari (i znanstvnici općenito) Avogadrovu hipotezu konačno prihvate? Je li problem bio u predrasudama onodobnih kemičara? Ili možda u Avogadrovoj hipotezi? Ili pak u sâmom Avogadru? Zašto su kemičari početkom rujna 1860. najednom odlučili da je Avogadro ipak bio u pravu?

Odgovore na ova i brojna druga pitanja vezana uz povijest kemije učenicima je predstavio u zanimljivom predavanju izv. prof. dr. sc. Vladimir Stilinović.

Helena Peter Jelenčić, prof. savjetnik