Datum objave: 22. svibnja 2024.

NA KNJIŽEVNOJ MANIFESTACIJI

Šestero učenika iz 2.a sudjelovalo je u proglašenju pobjednika Nagrade Goncourt – hrvatski izbor 2024. te su imali priliku poslušati razmišljanja prošlogodišnjeg dobitnika te nagrade, haićanskog pisca Makenzyja Orcela koji se osvrnuo na svoj nagrađeni roman Zbir svega ljudskog (fr. Une somme humaine), napisan vrlo specifičnim stilom – bez točke i bez velikog slova. Osim što su se tom prilikom mogli ukratko upoznati s zanimljivom tematikom romana koji se proteže na preko 600 stranica, učenici su imali priliku čuti izvornog govornika, u čijem su govoru Ana i Lola uspjele identificirati nekoliko jezičnih posebitosti haićanskog francuskog. Nakon konverzacije s autorom, uslijedilo je proglašenje pobjednika tog Trećeg izdanja Goncourta Hrvatske: Tužni tigar autorice Neige Sinno, Anin favorit među četiri predstavljena finalista. Glavni cilj tog događaja, koji se u Hrvatskoj održava od 2022. godine, je upoznati hrvatsku publiku s frankofonskom književnosti, koja u zadnje vrijeme uživa sve veći uspjeh, ne samo na međunarodnom planu, nego i na našim prostorima. Ana je izrazila želju da bi pročitala par odlomaka Orcelovog romana, a ja ću ih rado s njom prokomentirati.

Ajla Herak, prof.

UPISNICE

Upisnica (obvezno za sve učenike) – dostavlja se elektronski putem srednje.e-upisi.hr  Objava konačnih ljestvica poretka je 10. srpnja 2024. u 12 sati. Nakon objave konačnih ljestvica poretka, kandidati će moći preuzeti upisnice (u kartici „Moji rezultati“)....