KLIMATINÉE – DAN KLIMATSKIH PROMJENA

Eurocampus u Zagrebu pripremio je 2. lipnja 2016. u Zoološkom vrtu grada Zagreba pedagošku stazu posvećenu klimatskim promjenama i njezinim posljedicama. U toj su obrazovnoj aktivnosti za poticanje odgovornosti prema održivom razvoju sudjelovali i učenici 1.d razreda dvojezičnog programa na francuskom jeziku XVIII. gimnazije u pratnji prof. Letice i prof. Detelj, kao i učenici još nekoliko osnovnih škola iz grada Zagreba.

Cijeli je događaj potaknut međunarodnom konferencijom o klimatskim promjenama održanoj u studenom 2015. godine u Parizu. Cilj spomenute konferencije bio je ograničavanje emisija stakleničkih plinova uzrokovanih ljudskim aktivnostima na razinu koja bi spriječila bilo kakav negativan učinak na klimu i to poticanjem energetske obnove zgrada, povećanim korištenjem obnovljivih izvora energije (sunčeve svjetlosti, vjetra, hidroenergije, biomase, geotermalne energije, energije mora...) nauštrb energije fosilnih goriva, razvojem čistog prometa, smanjenjem otpada i promicanjem kružnog gospodarstva.

Na početku pedagoške staze dočekao nas je eko verzija Eiffelovog tornja izrađenog od plastičnih boca. Učenici su tijekom jutra aktivno sudjelovali u tematskim radionicama o zemlji, vodi, suncu, zraku i energiji. Provodili su eksperimente, informirali se putem izloženih radova o klimatskim promjenama koje su zajednički napravili učenici Eurocampusa, promišljali o promicanju dobrih ekoloških navika u svakodnevnom životu i sudjelovali u natjecanjima i kvizu. Imali su se prilike upoznati s izradom nakita od recikliranih materijala, razvrstavanjem otpada, pročišćavanjem vode, prezentacijom efekta staklenika i utjecajem plinova na njega i obnovljivim izvorima energije.

Martina Detelj, prof. mentor

Fotografije pogledajte u nastavku.

objavio: Tamara Rabuzin   datum: 9. 6. 2016.

« Rujan 2017 »