Hello, hello – Vienna calling

Datum objave: 10. listopada 2024.

Kad te Beč zove, moraš se odazvati, a naročito ako se pri tom radi o višepredmetnoj terenskoj nastavi koju za svoje maturantice i maturante organizira XVIII. gimnazija. Kraj rujna i ove je godine bio rezerviran za komad Sacher-Torte i šalicu Wiener Melange u jednoj od brojnih „Kaffeehäuser” glavnoga austrijskoga grada. Naravno – učenice i učenici nisu uživali samo u poznatim bečkim specijalitetima, već i uživo u elegantnim vedutama Beča  koje odišu duhom prošlih vremena, gradskoj vrevi i brojnim događanjima na otvorenome koje smo imali prilike vidjeti i osjetiti barem u prolazu.

Maturanti 18. gimnazije ispred katedrale sv. Stjepana

Poseban užitak zasigurno je predstavljalo i rješavanje zadataka iz raznih predmeta, razgovori s građanima na ulicama, posjete Kući glazbe (Haus der Musik), raskošnim baroknim palačama Belvedere te Prirodoslovno-povijesnom muzeju (Naturhistorisches Museum).

Naturhistorisches Museum svakako je vrijedan posjeta, ne samo zbog izrazito bogatog fundusa ili hodajućih dinosaura, već prije svega zbog kultne Vilendorfske Venere (Die Venus von Willendorf), skulpture koja je doduše visoka samo nekih 11cm, ali je zbog svog značaja jedna od najpoznatijih skulptura ne samo u Austriji već i puno šire.

U Kući glazbe svi su se okušali u raznim vještinama vezanim uz glazbu – skladali su vlastite melodije, dirigirali cijelim orkestrima, svirali nogama… (Da, da nogama!)

Svakako valja spomenuti i povratak u Zagreb te sjajnu atmosferu u autobusu,  gdje se pjevalo i sviralo na priručnim instrumentima kroz sve tri zemlje, a pod stručnim vodstvom putujućih profesorica.

Tekst: Renata Horvat Dronske, prof.

Fotografije: Olja Bančić, prof.