DSD

Njemačka jezična diploma je njemački državni ispit koji obuhvaća poznavanje jezika na nivou C1 europskog referencijalnog okvira. Položeni ispit za njemačku diplomu dokaz je jezične kompetencije u područjima: čitanje, pisanje, slušanje i govorenje, te stoga služi kao dokaz odličnog poznavanja njemačkog jezika.

Priprema za njemačku diplomu provodi se od 1. do 4. razreda gimnazije/srednje škole u okviru fakultativne nastave Njemački jezik – Nastava za njemačku jezičnu diplomu. Nastava kao i sam ispit su besplatni.

U Njemačkoj, kao i na mnogim fakultetima u Austriji i Švicarskoj njemačka jezična diploma služi kao dokaz poznavanja jezika potreban za upis na fakultet.

U Hrvatskoj njemačka jezična diploma priznaje se u odsjecima za germanitiku u Zagrebu, Rijeci, Osijeku i Zadru te na pedagoškim akademijama u Zagrebu i Čakovcu kao dokaz znanja jezika. Kandidati na razredbenim ispitima na navedenim fakultetima imaju različite pogodnosti.

-          Rad u grupama
-          Projektna nastava
-          Snimanje filmova
-          Istraživane provođenje intervjua
-          Prezentacije rezultata

Neke hrvatske DSD – škole ostvarile su razmjenu učenika s njemačkim školama, odnosno sa školama u inozemstvu na kojima se provode programi za njemačku jezičnu diplomu. Trudimo se uključiti sve polaznike u programe razmjene učenika.

Kao dodatnu podršku našem jezičnom radu organiziramo projektne i jezične kampove – do sada više puta u Zadru.

Mnoge inozemne tvrtke s predstavništvima u Hrvatskoj dolaze s njemačkog govornog područja.

Najveći postotak stranih turista koji dolaze u hrvatsku čine državljani Njemačke i Austrije.

Njemački je materinji jezik najvećem broju stanovnika Europske Unije.

U znanosti je njemački jezik po važnosti drugi jezik u cijelom svijetu.

Njemački je jezik Goethea, Kanta, Heinea, Brechta, Grassa i Jelinekove.

Svečana dodjela DSD diploma

~~~~~~~~~~