> O školi  > Nastava
Razmjena učenika

Boravak u Briveu u školskoj godini 2016/17.

U sklopu dugogodišnje suradnje sa školom Danton, u razdoblju od 5. do 26. studenog 2016. 3 su učenice 2.d razreda i 3 učenika 3.d boravili u Briveu-La-Gaillarde : Laura Kvaternik, Ena Kontić, Nina Tihy, Filip Kovačević, Vanja Novosel i Alma Dautović. Učenici su u pratnji profesorice Strabić osim Brivea posjetili i Bordeaux, Toulouse, tvornicu čokolade Bovetti u Terrassonu, Zurich i Pariz.

U uzvratnom posjetu francuski učenici boravili su u Zagrebu u ožujku 2017. Tom se prigodom Philippe Meunier, veleposlanik Francuske Republike u Republici Hrvatskoj, susreo  s učenicimafrancuskih dvojezičnih odjeljenja 18. gimnazije, te s učenicima i profesorima pratiteljima francuske gimnazije Danton (pokrajina Nova Akvitanija). Već više od 10 godina naše dvije škole svake godineorganiziraju programe razmjene, što Francuzima omogućuje da upoznaju Hrvatsku, a Hrvatima da otkriju „život na francuski način” tijekom 3 do 4 tjedna boravka u školi Danton.

Učenici 3.d razreda su u nastavku iznijeli svoje dojmove o boravku u Briveu...

Posjet veleposlanika Francuske Republike našoj školi 29. ožujka 2017. - susret s učenicima iz Brivea

Dvojezična francusko-hrvatska nastava

Učenici nase skole već 4. godinu odlaze u Francusku i tamo borave mjesec dana. Boravci se ostvaruju u Lycee Europeen Charles de Gaulle, Dijon, Lycee Danton, Brive-la-Gaillarde i u gimnaziji u Orsayju (Region parisienne).

Školska godina 2007./2008.

Lycee Danton
Rue Danton BP 367
Brive-la-Gaillarde
12. studenoga - 10. prosinca 2007

CILJ SURADNJE:

• usavršavanje komunikacijske i jezične kompetencije s posebnim osvrtom na usmeni izraz (proširenje leksika, usvajanje jezičnih varijeteta)
  • upoznavanje s kulturološkim elementima koji se odnose na svakodnevne običaje (hrana, odijevanje, skolski sustav, izvanškolske aktivnosti...) i na kulturnu i povijesnu baštinu ( spomenici, znamenitosti, kulturni zivot - kazališne predstave, film, muzeji, izložbe...)
  • druženje s vršnjacima, zivot u internatu, boravak u obiteljima, upoznavanje njihovog načina zivota i uspoređ/ivanje s vlastitim

PROVODITELJI:

• Jadranka Strabić, prof.
  • Sarah Gabillet, prof.
  • Fabrice Pinteau, prof.
  • Josette Portolan

Boravak hrvatskih učenika u Francuskoj podrazumijeva:

• redovno polaženje nastave u gimnaziji Danton
  • izvršavanje svih školskih obveza (pisanje domaćih zadaća, učenja, pisanja pisanih provjera znanja, odlazak na nastavu izvan učionice)
  • participiranje u školskom životu tijekom boravka
  • boravak tijekom tjedna u učenickom internatu što znači druženje, zajedničko učenje s francuskim učenicima
  • tijekom vikenda boravak u obitelji učenika-domaćina.

SUDIONICI U PROJEKTU:

• ucenici dvojezicnih, hrvatsko-francuskih razreda
  • ucenici gimnazije Danton
            Iz opisa aktivnosti vidljivo je da je boravak ove vrste izuzetno koristan nasim ucenicima. Razina njihove jezicne kompetencije poboljsava se, ucenici sticu sigurnost i fluentnost u komuniciranju time i vecu motiviranost za ucenje jezika, a i ostalih predmeta jer ukoliko imaju problema i los uspjeh, odlazak u Francusku im se ne preporucuje.

Temeljem dosadasnjeg iskustva vidimo da se ucenici odlicno snalaze u toj novoj situaciji, postizu dobre rezultate te dobivaju pohvale od strane francuskih profesora.

PRIPREMA UCENIKA ZA BORAVAK U FRANCUSKOJ:

• upoznavanje ucenika s njihovim domacinima putem elektronske poste
  • upoznavanje ucenika i njihovih roditelja s gradom i skolom u kojoj ce boraviti
  • upute za zadace koje su duzni po povratku u Zagreb predati predmetnim profesorima
  • dogovaranje detalja boravka s francuskim kolegama

EVALUACIJA:

• samoprocijenjivanje i samopromatranje: ucenici procjenjuju svoje znanja nakon lingvistickog boravka u zemlji jezika cilja, naravno na razini opisnih ocjena
  • procjena povecanja obujma znanja te sigurnosti i fluentnosti u izrazavanju ucenika
  • vrednovanje zadaca koje su po povratku predali
  • individualni i grupni uradci ucenika (posteri, prilozi za skolski list, web stranicu skole)
  • prezentacija zajednickih uradaka (brosura, zvucni ili video CD, pisane zadace, usmena izlaganja)
  • izlaganje nejezicnih sadrzaja na satovima drugih predmeta (povijest likovna umjetnost, zemljopis...)