Razmjena učenika

Dvojezična francusko-hrvatska nastava

Ucenici nase skole vec 4. godinu odlaze u Francusku i tamo borave mjesec dana. Boravci se ostvaruju u Lycee Europeen Charles de Gaulle, Dijon, Lycee Danton, Brive-la-Gaillarde i u gimnaziji u Orsayju (Region parisienne).

Skolska godina 2007./2008.

Lycee Danton
Rue Danton BP 367
Brive-la-Gaillarde
12. studenoga - 10. prosinca 2007

CILJ SURADNJE:

• usavrsavanje komunikacijske i jezicne kompetencije s posebnim osvrtomna usmeni izraz (prosirenje leksika, usvajanje jezicnih varijeteta)
  • upoznavanje s kulturoloskim elementima koji se odnose na svakodnevne obicaje (hrana, odijevanje, skolski sustav, izvanskolske aktivnosti...) i na kulturnu i povijesnu bastinu ( spomenici, znamenitosti, kulturni zivot - kazalisne predstave, film, muzeji, izlozbe...)
  • druzenje s vrsnjacima, zivot u internatu, boravak u obiteljima, upoznavanje njihovog nacina zivota i uspored/ivanje s vlastitim

PROVODITELJI:

• Jadranka Strabic, prof.
  • Sarah Gabillet, prof.
  • Fabrice Pinteau, prof.
  • Josette Portolan

Boravak hrvatskih ucenika u Francuskoj podrazumijeva:

• redovno polazenja nastave u gimnaziji Danton
  • izvrsavanje svih skolskih obveza (pisanje domacih zadaca, ucenja, pisanja pisanih provjera znanja, odlazak na nastavu izvan ucionice)
  • participiranje u skolskom zivotu tijekom boravka
  • boravak tijekom tjedna u ucenickom internatu sto znaci druzenje, zajednicko ucenje s francuskim ucenicima
  • tijekom vikenda boravak u obitelji ucenika-domacina.

SUDIONICI U PROJEKTU:

• ucenici dvojezicnih, hrvatsko-francuskih razreda
  • ucenici gimnazije Danton
            Iz opisa aktivnosti vidljivo je da je boravak ove vrste izuzetno koristan nasim ucenicima. Razina njihove jezicne kompetencije poboljsava se, ucenici sticu sigurnost i fluentnost u komuniciranju time i vecu motiviranost za ucenje jezika, a i ostalih predmeta jer ukoliko imaju problema i los uspjeh, odlazak u Francusku im se ne preporucuje.

Temeljem dosadasnjeg iskustva vidimo da se ucenici odlicno snalaze u toj novoj situaciji, postizu dobre rezultate te dobivaju pohvale od strane francuskih profesora.

PRIPREMA UCENIKA ZA BORAVAK U FRANCUSKOJ:

• upoznavanje ucenika s njihovim domacinima putem elektronske poste
  • upoznavanje ucenika i njihovih roditelja s gradom i skolom u kojoj ce boraviti
  • upute za zadace koje su duzni po povratku u Zagreb predati predmetnim profesorima
  • dogovaranje detalja boravka s francuskim kolegama

EVALUACIJA:

• samoprocijenjivanje i samopromatranje: ucenici procjenjuju svoje znanja nakon lingvistickog boravka u zemlji jezika cilja, naravno na razini opisnih ocjena
  • procjena povecanja obujma znanja te sigurnosti i fluentnosti u izrazavanju ucenika
  • vrednovanje zadaca koje su po povratku predali
  • individualni i grupni uradci ucenika (posteri, prilozi za skolski list, web stranicu skole)
  • prezentacija zajednickih uradaka (brosura, zvucni ili video CD, pisane zadace, usmena izlaganja)
  • izlaganje nejezicnih sadrzaja na satovima drugih predmeta (povijest likovna umjetnost, zemljopis...)