> O školi
O školi

Dobro došli na naslovnu stranicu XVIII. gimnazije, jedne mlade i male, ali vrlo uspješne zagrebačke gimnazije.

XVIII. gimnazija jezična je gimnazija koja se nalazi na zagrebačkoj Šalati. Gimnaziju pohađa oko 370 učenika uz 60-ak zaposlenih djelatnika. Škola je osnovana je 1. rujna 1991. godine nakon što se Srednjoškolski obrazovni centar za jezike preoblikovao u dvije gimnazije, XVI. i XVIII.

Težnja za učenjem jezika stvorila je jedinstveni dvojezični program po kojem je naša gimnazija i najpoznatija. Tih ranih 1990-ih bili smo začetnici dvojezične nastave u Hrvatskoj i tim oblikom nastave utrli smo put prema dvojezičnoj nastavi koja se danas izvodi diljem Hrvatske. Dvojezična ili bilingvalna nastava oblik je nastave u kojemu se velik dio nastavnoga programa izvodi na stranome jeziku, u našoj gimnaziji na njemačkome ili francuskome jeziku. Za kvalitetu takve nastave zaslužni su naši vrsni profesori koji je pripremaju i izvode te strani lektori koji pomažu učenicima da što kvalitetnije savladaju strani jezik na kojoj se ta nastava odvija. Učenici koji pohađaju ovakvo intenzivno učenje njemačkoga i francuskoga jezika imaju mogućnost stjecanja njemačke jezične ili DSD diplome te francuske jezične ili DELF diplome. Provedbom dvojezičnih nastavnih programa naša škola razvila je suradnju i dugogodišnje prijateljstvo s brojnim  gimnazijama u Njemačkoj i Francuskoj, a takva suradnja najbolje se očituje u zajedničkim projektima i razmjenama učenika.

U XVIII. gimnaziji postoje i brojni oblici fakultativnih nastava  i izvannastavnih aktivnosti. Naši učenici pohađaju fakultativnu nastavu iz španjolskog, talijanskog i francuskog jezika. Kao posebnost naše škole ističe se i fakultativna nastava iz retorike u kojoj učenici već dugi niz godina sudjeluju u raznim tribinama kao i grupa kreativnog pisanja u kojoj učenici stječu spisateljska umijeća. Također sudjeluju u raznim grupama kao što su UNESCO, novinarska, fotografska, njemačka kazališna, filmska, šahovska, volonterska i grupa prve pomoći.

XVIII. gimnazija poznata je i kao najstarija UNESCO-ova pridružena škola u Hrvatskoj na što smo iznimno ponosni. Uz jezične kompetencije koje su naročito izražene u našoj školi, ističu se i naši Dani otvorene nastave i terenska nastava iz geografije kao prepoznatljivi simboli XVIII. gimnazije.

Dani otvorene nastave, popularni DON, projektna je nastava koju smo među prvima počeli primjenjivati u Hrvatskoj, davne 1994. godine, a podrazumijeva višednevnu projektnu nastavu organiziranu kroz radionice koje vode profesori, ali i učenici, obuhvaća posjete stručnjaka, vanjskih suradnika i mnoge aktivnosti koje se provode izvan školske zgrade.

Terenska nastave iz geografije također je jedna od posebnosti naše gimnazije, a provodi se od 1996. godine. Do sada je organizirano više od 100 višednevnih putovanja diljem Hrvatske i Europe. U ovakvom vidu nastave učenici se pretvaraju u turističke vodiče koji pripremaju nastavne sadržaje koji su se obrađivali na nastavnim satovima geografije u učionici te ih primjenjuju na prostor koji se obilazi te im takva interakcija između nastavnih sadržaja ostaje u trajnom pamćenju.

Naša XVIII. gimnazija nastavlja s različitim projektima i dalje. U tijeku je provođenje Erasmus+ projekta Projektna internacionalizacija za izvrsnost (PINTEX) koji se odvija u suradnji sa španjolskom školom IES Trassierra iz Cordobe. Ciljevi su tog projekta jačanje jezičnih kompetencija učenika s težnjom prema izvrsnosti, kreiranje novih sadržaja u školskom kurikulu i jačanje europske dimenzije škole. Našoj je školi dodijeljena Erasmus akreditacija u području odgoja i općega obrazovanja za razdoblje od 1. veljače 2023. do 31. prosinca 2027. godine za program Erasmus+ te se veselimo planiranju i provedbi mnogih projekata u predviđenome razdoblju.

Uz ove velike Erasmus+ projekte XVIII. gimnazija okreće se i razvijanju obrazovne kompetencije vezane uz poduzetništvo. Započet je proces osnivanja Učeničke zadruge XVIII. gimnazije koja će široj javnosti predstaviti sve ono što kreativni umovi i marljive ruke naših učenika i profesora stvaraju.

Za sve ove kao i brojne druge aktivnosti koje imamo u planu bitan je prostor u kojem se one odvijaju. Nažalost, XVIII. gimnazija od svoga osnutka nema vlastiti prostor za rad i učenje, nego se nalazi u prostoru koji dijeli s Osnovnom školom Ivana Gorana Kovačića. Već se desetljećima našoj vrlo uspješnoj gimnaziji obećava gradnja vlastite školske zgrade, no, nažalost, sve i dalje ostaje na obećanjima. Svi naši učenici i djelatnici strpljivo iščekuju ostvarenje danih obećanja i nadaju se da će uskoro raditi u uvjetima kakve odavno zaslužuju i kakve imaju učenici ostalih zagrebačkih, hrvatskih i europskih gimnazija.

U nadi da se nalazimo blizu rješenju kojim bi se trajno osigurao neometan rad i razvoj XVIII. gimnazije, nastavljamo dalje s našim programima i projektima na radost svih nas, a prostornim ograničenjima usprkos.

U Zagrebu 22. ožujka 2023.

Ravnatelj XVIII. gimnazije

Hermenegildo Gall, prof.

XVIII. gimnazija Zagreb / Mesićeva 35, HR-10000 Zagreb / gimnazija-osamnaesta-zg.skole.hr / ured@gimnazija-osamnaesta-zg.skole.hr