preskoči na sadržaj

XVIII. gimnazija Zagreb

Hiperaktivni poremećaj / poremećaj pažnje

Danas se mnoga djeca opisuju kao „hiperaktivna“ i čini se da je taj izraz postao vrlo popularan. No, ako je Vaše dijete živahno, puno energije, stalno u pokretu, brbljavo i znatiželjno to još uvijek ne znači da je hiperaktino tj. da ima hiperaktivni poremećaj/poremećaj pažnje (skraćenica ADHD dolazi od engleskog naziva Attention deficit/Hyperactivity disorder).

Kada govorimo o hiperaktivnosti bitno je znati da to nije samo razvojna faza koju će dijete prerasti, nije uzrokovano roditeljskim neuspjehom u odgoju, niti je znak djetetove “zločestoće”, već je stvarni, biološki uvjetovan poremećaj. Djeca koja su nemirna, teže se koncentriraju i/ili impulzivnije reagiraju mogu imati mnoge poteškoće u svakodnevnom životu, poteškoće u integraciji u vršnjačku skupinu i uspostavljanju kvalitetnih odnosa s odraslima te snalaženju u situacijama u kojima je potrebno držati se određenih pravila (vrtić, škola, izvanškolske aktivnosti.)

Hiperaktivno dijete može imati poteškoća na tri područja:

  • aktivnost
  • pažnja
  • kontrola impulsa

Dijete koje ima problema na području hiperaktivnosti često trese rukama i nogama, vrpolji se, često ustaje u situacijama kada se očekuje da sjedi na mjestu (npr. u školi), pretjerano trči, skače ili se penje u situacijama kada to nije prikladno, teško mu je tiho se i mirno igrati, često pretjerano puno priča, lako se uzbudi, nemirno je i neumorno…

Nepažnju kod djeteta možemo uočiti kroz sljedeća ponašanja: radi pogreške zbog nemara ili ne posvećuje pažnju detaljima, teško održava pažnju u zadacima ili igri, čini se da ne sluša čak i kada mu se izravno obraćamo, teško mu je organizirati zadatke i aktivnosti, lako ga ometaju vanjski podražaju koji drugoj djeci ne smetaju, ima poteškoća u praćenju uputa, teško se koncentrira…

Impulzivno dijete “istrčava” s odgovorima prije nego što je pitanje završeno, ima poteškoća s čekanjem reda, često prekida i ometa druge, djeluje prije nego što promisli, često se prebacuje s jedne aktivnosti na drugu, prekida razgovor, ne čeka upute, nameće se drugima, ne može pratiti pravila igre…


 

XVIII. GIMNAZIJA NA DRUŠTVENIM MREŽAMA

  

 

Novinarski portal škole

Kalendar
« Veljača 2019 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
Prikazani događaji

Tražilica


Napredno pretraživanje
Traži
CMS za škole logo
XVIII. gimnazija Zagreb / Mesićeva 35, HR-10000 Zagreb / gimnazija-osamnaesta-zg.skole.hr / ured@gimnazija-osamnaesta-zg.skole.hr
preskoči na navigaciju