NAGRADNI IZLET UČENIKA XVIII. GIMNAZIJE

Autor: Tamara Rabuzin, 5. 11. 2017.

Dana 13.10.2017., učenici 18. gimnazije zaputili su se na kratki nagradni izlet. Nakon okupljanja ispred Gradskog poglavarstva u 9 sati ujutro, krenuli smo autobusom prema Ozlju. Tamo smo posjetili Zavičajni muzej, dvorac smješten na strmini iznad rijeke Kupe, koji obuhvaća povijest od 6000 godina naseljenosti tog kraja. Učenici uz pratnju profesora i vodiča su prošli kroz zanimljiv dio muzeja i dvorca gdje su bili izloženi razni predmeti hrvatske povijesti koji se protežu od raznovrsnih oruđa do nošnji i sakralnih objekata i kipova. Poseban dio posvećen je i Slavi Raškaj, poznatoj hrvatskoj umjetnici i slikarici. Nakon kratkog odmora uz kavicu, otišli smo u Krašić – rodno mjesto bl. Alojzija Stepinca, gdje smo posjetili crkvu s njegovim kipom. Svećenik nas je gostoprimljivo upoznao s interijerom i eksterijerom crkve te nam i ispričao ponešto zanimljivo, što o Stepinčevom životu, što o njegovoj službi i djelima. Nakon obilaska crkve, oko 13 sati, zaputili smo se busom prema restoranu Žumberački raj u kojem nam je bio zakazan ručak. Ručak je bio jedan od najboljih dijelova ovog putovanja, a imali smo i prilike jesti domaće zlevanke (inače tradicionalno jelo sjevernog hrvatskog podneblja). Nakon okrijepe dobili smo i priliku razgledati posjed vlasnika restorana, gdje smo mogli osjetiti onaj seoski način i izgled života. Ne samo da smo mogli osjetiti seoski način života kao gradska djeca, nego se i družiti sa divljom svinjicom Jurom koji je ispao apsolutna zvijezda. Nakon kraćeg druženja s njim, uputili smo se natrag prema Zagrebu, gdje smo po putu svratili u malu grkokatoličku crkvu. Nakon kratkog obilaska crkvice koja je izgrađena na malom umjetnom otoku, polako smo se vratili oko 17 sati, čak i ne toliko umorni, pa se uputili k nekim drugim obavezama, s jako, jako dobrim danom iza sebe:)

Alma Dautović, 4.d

Ostale fotografije pogledajte u foto-galeriji.

XVIII. gimnazija Zagreb / Mesićeva 35, HR-10000 Zagreb / gimnazija-osamnaesta-zg.skole.hr / ured@gimnazija-osamnaesta-zg.skole.hr