POSJET STAMBENOJ ZAJEDNICI U SKLOPU DJEČJEG DOMA ZAGREB

Autor: Tamara Rabuzin, 21. 3. 2017.

U srijedu 15. ožujka 2017. godine su učenici naše škole: Marta Tašner, Ivor Vrdoljak i Filip Tandarić u pratnji profesorice Harjač posjetili Stambenu zajednicu koja je sastavi dio Dječjeg doma Zagreb. Budući  da je Vijeće učenika naše škole dio sredstava prikupljenih na Božićnom sajmu 2016. godine odlučilo donirati mladim ljudima odlučnima da se hrabro nose sa životom bez obzira na nedostatak roditeljske skrbi, bili smo pozvani u posjet u jedan od njihovih stanova koji se nalazi u zgradi na Sveticama. U zgradi žive mladi ljudi od sedamnaeste do dvadeset i prve godine života bez roditeljske skrbi te o njima brinu socijalne radnice. U stanu su nas ugodno dočekale četiri djevojke i jedan mladić s njihovim dvjema socijalnim radnicama, a kasnije su nam se pridružili još jedna djevojka i mladić. Kroz razgovor smo međusobno razmjenjivali informacije o našoj školi i životu u Domu. Pa tako neki od njih završavaju srednju školu, neki teže za daljnjim obrazovanjem dok neki već traže zaposlenje ili rade. Dio zarađenog novca štede kako bi se nakon izlaska iz Doma osamostalili za daljnji život. Vrlo su ambiciozni te već dobro znaju što bi htjeli postići u životu. Neki pohađaju i školu stranih jezika u kojoj uče talijanski jezik. U jednom stanu živi dvoje odnosno troje ili četvero djevojaka ili mladića zajedno. Ondje tjedno dobivaju džeparac kako bi imali za namirnice te za neke svoje potrebe. Unutar stana se slažu vrlo dobro i jedni druge nadopunjuju te jednako sudjeluju u radnim zadacima kao što je kuhanje, čišćenje ili nabavka namirnica.

Našom donacijom uspjeli smo pokriti njihove troškove priprema za maturu te su nam na tome beskrajno zahvalni.  Tim našim dobrim djelom potičemo i ostale na pomaganje jer smo vidjeli koliko to njima zaista puno znači. Naše donacije uz pomoć socijalnih radnica iskoriste za puno korisnih stvari, a najvažnija je ulaganje u bolju budućnost. Mladi ljudi koje smo upoznali za nas su bili iskreni poticaj za razmišljanje o pravim vrijednostima u životu te smo se puna srca i s osmjesima na licima rastali te radosni otišli svojim kućama.

Marta Tašner, 3.b

XVIII. gimnazija Zagreb / Mesićeva 35, HR-10000 Zagreb / gimnazija-osamnaesta-zg.skole.hr / ured@gimnazija-osamnaesta-zg.skole.hr