GRUPA KEMIČARA POSJETILA JE „FESTIVAL ZNANOSTI“

Autor: Vedran Peruničić, 12. 5. 2022.

Od 2. - 7. svibnja 2022. odvijao se u cijeloj Hrvatskoj Festival znanosti čija je tema bila vrlo inspirativna – ŽIVOT!

Grupa kemičara sudjelovala je na radionici Slatko-šareni svijet silikata, gdje je izrađivala silikatni vrt iz vodenog stakla i modre galice (i ostalih raznobojnih anorganskih soli), pri čemu je vidljiv efekt rasta razgranatih struktura atraktivnog izgleda uz pomoć osmotskog tlaka i stvaranja polupropusnih membrana. Kemijski silikatni vrtovi i pojave do kojih dolazi njihovim nastankom istražuju se u svrhu objašnjavanja postanka života na Zemlji.

Izradili su i lopticu-hopsicu iz etanola i vodenog stakla te vidjeli primjer reakcije polimerizacije koja obuhvaća sintezu anorganskog polimera – silikonske gume. Naučili su da polimerne strukture nisu nužno samo organske, tj. one koje svi poznajemo kao plastiku.

Nazočili su predavanju dr. sc. Nenada Raosa  Anomalije u periodnom sustavu elemenata na kojemu je bilo riječi o načelima izgradnje periodnog sustava prema Mendeljejevu i prema modernoj atomskoj teoriji. Iz radionice slaganja molekula ponijeli su pozitivne dojmove i zaključili kako će i sljedeće godine prisustvovati ovako velikom i edukativnom festivalu.

Helena Peter Jelenčić, prof. savjetni

XVIII. gimnazija Zagreb / Mesićeva 35, HR-10000 Zagreb / gimnazija-osamnaesta-zg.skole.hr / ured@gimnazija-osamnaesta-zg.skole.hr