“UMJETNOST U KARANTENI”

Autor: Vedran Peruničić, 26. 5. 2020.

Zadnjih nekoliko mjeseci svjedočimo neobičnom razdoblju u kojem smo primorani na kućnu izolaciju, a nastava se održava u virtualnom svijetu. Iako je takav oblik nastave pokazao i svoje pozitivne strane, ipak smo bili zakinuti za dinamiku rada u učionici i zajedničko otkrivanje djela likovne umjetnosti kao i za posjete izložbama i obilaske umjetničkih djela u javnim gradskm prostorima. U ovim okolnostima nastava likovne umjetnosti za 4. razred nerijetko se svela na “jednosmjernu ulicu”,  zadatci na iščitavanje udžbenika uz tek pokoji video uradak i suhoparno objašnjenje dok su učenici ostali lišeni mogućnosti aktivne diskusije i kritičkog propitkivanja viđenog, barem onog u realnom vremenu. Stoga smo virtualnu monotoniju odlučili “prodrmati” jednim kreativnim zadatkom kojeg smo nazvali “Umjetnost u karanteni”. Zadatak je bio odabrati jedno umjetničko djelo iz bilo kojeg povijesnog razdoblja te ga iznova “napraviti” uz pomoć stvari koje imamo u kući. Cilj zadatka bio je pažljivo promotriti odabrano djelo, a zatim krenuti u kreativnu akciju. Za izvršavanje zadatka sva pomagala bila su dozvoljena, a jedini uvjet bio je da se dovršeno djelo najviše moguće približi izvorniku, kako u detalju tako i u cjelokupnoj atmosferi. Naši maturanti pokazali su izuzetnu kreativnost, a često i duhovitost u provedbi ovog zadatka. Stoga vam izbor najboljih radova s ponosom predstavljamo.

RADOVE MOŽETE POGLEDATI U OBJAVI!

dr. sc. Iva Rukavina, prof.

Radovi:

Bruna Božičković, 4a : Pieter Claesz, Elegancija ježa

Ela Junaković, 4a : Henri Matisse, Plavi akt II

Ruben Kallay 4a : René Magritte, Sjećnje

Nino Petroci, 4a : Paul Klee, Opterećena djeca

Nela Drach, 4b : Ferdinand Waldmüller, Ljubavno pismo

Bruno Dan Dujić, 4b : Henri Rousseau, Usnuli Rom

Dorotea Kranjčec, 4b : Gustave Courbet, Očajan čovjek (Autoportret)

Lucija Lozančić, 4b : Morgan Weistling, Ljubljenje lica Božjeg

Ivor Nagl, 4b : Giuseppe Archimboldo, Vertumnus

Lovro Zoričić, 4b : Giorgio Morandi, Mrtva priroda

Lino Herold, 4c : Edo Murtić, Slika iz opusa Kadaveri